Przypadek 3: tylko VSPE

[artykuł nadrzędny: Konfiguracja]

 

Pozostaje przypadek, w którym używam aplikacji nie posiadającej wsparcia OmniRIG.
Bez VSPE mam sytuację, w której aplikacja rezerwuje sobie port powiązany z radiem, i de facto już się do tego portu nie dostaję:

Jeżeli mamy potrzebę wysyłania danych bezpośrednio do portu (np. komendy CAT) to mając  zainstalowany wspomniany VSPE/splitter (poniżej) jest to możliwe – aplikacją normalnie korzysta z wirtualnego, współdzielonego portu, a skrypty AHK sterujące radiem bez większego problemu wysyłają dane bezpośrednio do tego samego portu:

Jest to bardzo podobne do opisanej w poprzedniej części konfiguracji OmniRIG + VSPE, tylko zamiast OmniRiG, mamy inną aplikację (w takiej konfiguracji pracuję z N1MM)

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości łatwego pobrania do naszego skryptu danych i parametrów radia (chociażby częstotliwości VFO), bez dużego nakładu programistycznego zapewniającego pełny odczyt danych z portu (było to analizowane już wcześniej).
 

Wiele aplikacji, nie posiadających trybu OmniRIG, udostępnia jednak dane o bieżących parametrach radia (np. częstotliwości, mode) innymi kanałami – najczęściej poprzez protokoły typu UDP broadcast. I też można się do tego dobrać z poziomu skryptów AHK



Podsumowując – OmniRIG i jego API, zapewniające komplet danych i dostęp programowy do danych radia, jest dla programisty najlepszą ścieżką, aby proste skrypty czy programy współpracowały z TRX-em.

Jeżeli jednak korzystasz z programów, które nie współpracują z OmniRIG, a pracując blokują port szeregowy dedykowany do współpracy z radiem (N1MM+), to też jest na to sposób – dodatkowe oprogramowanie typu splitter portów szeregowych.
Sterowanie radiem poprzez wysyłanie  komend CAT do radia możliwe jest wtedy poprzez bezpośrednie operowanie na wirtualnym, współdzielonym porcie COM.

Praktyka pokazała, że moje główne założenie – pełnej niezależności w wysyłaniu do portu szeregowego dowolnych komend sterujących radiem, i to niezależnie od tego, jaki mam w danej chwili uruchomiony program (OmniRIG, N1MM, SDRConsole, itd, itp) udało mi się osiągnąć, i przedstawiłem to w powyższym opisie możliwych konfiguracji.

 

…czas wysłać coś do portu szeregowego – Seriale